Normal Doğum Süreci

normal doğum, uzman tv, normal doğum izle, uzmantvnormal doğum anı, kadınlar kulübü, normal doğum nasıl yapılır, melekler mekanı, normal doğum görüntüleri, normal doğum faydaları, normal doğum dikişleri, normal doğum videosu izle, normal doğum sonrası, normal doğum egzersizi, faydaları, zararları, kolaylıkları, belirtileri, kolay olması için, Doğum, anne rahminin ardı ardına iştirak eden istemsiz kasılmaları ile başlayan ve bebeğin anne vücudunun dışına çıkması ile sonuçlanan bir olaydır. Dokuz ay süresince sakin sakin duran rahim (döl yatağı) kasının hamilelik süresinin nihayetinde hangi sinyallerden etkilenerek kasılmaya başladığı, yani doğumun başlamasına yol açan faktörlerin neler olduğu aslına bakarsanız şuanda da henüz bilinmemektedir.

Normal Doğum Aşamaları

Doğum en önce olarak belli bilinmeyen kasılmalar ile başlar. Adale kasılmaları yukarıdan aşağıya doğru dalgalanmalar halinde oluşurlar ve bebeği rahim (döl yatağı) ağzına doğru iterler. Bebeğin içerisinde yer aldığı su kesesi (Amniyon kesesi) doğumun rastgele bir aşamasında kendi kendine yırtılabilir veya hekim aracılığıyla doğumu süratlendirmek için tıbbi müdahale ile açılır. Sıvı kesesi doğum ağrıları başlamadan daha öncesinde açılırsa doğumu başlatma sinyaline ne sebeple olabilir . Doğumun başladığının başka bir göstergesi de rahim (döl yatağı) ağzındaki tıkacın vajinadan atılmasıdır. Gerek kesenin açılarak sıvının gelmesi, gerekse de rahim (döl yatağı) ağzı tıkacının atılması doğumun başladığının göstergesidirler.

Doğum Süreci iç içe  3 süreçte gözlemek mümkündür

Doğumun Birinci Süreci

Düzenli rahim (döl yatağı) kasılmalarının oluşmaya başladığı aşamadır . Bu kasılmalar önce olarak on -15 dakikada bir oluşurken gitgide sıklaşır ve ağrıların şiddeti de artmaya başlar. Kasılmalar her 2-3 dakikada bir olmaya ve aşağı yukarı 45-60 saniye kadar sürmeye başladığı zaman rahim (döl yatağı) ağzı da açılmaya ve çocuk de doğum kanalında ilerlemeye başlamıştır. Birinci evre önce doğum esnasında aşağı yukarı 12-14 saat sürer, sonraki doğumlarda ise bu zaman kısalır. Gebeler için en ağrılı ve kolay olmayan olabilecek dönem bu aşamadır , ancak rahim (döl yatağı) ağzı 2-3 santimetre kadar açıldığında yapılacak olan epidural anestezi (belden uyuşturma) yani ağrısız doğum ile bu dönem çok konforlu bir biçimde geçirilebilir.

Doğumun ikinci Süreci

Bebeğin rahim (döl yatağı) içersinden dünyaya çıkışıdır yani doğru doğumdur. Bunun için rahim (döl yatağı) ağzının henüz ( tahmini on santimetre ) açılması gereklidir. Ömrü daha öncesinde doğurmuş bayanlarda birden çok dakika olabileceği buna benzer birden çok saate kadar uzayabilir. Şayet birinci evrede su kesesi açılmamışsa bu dönemde açılır.

 

Bu Evrede ıkınma Tekniği

Ağrının en kuvvetli olduğu sırada anne derin bir nefes alarak bu havayı dışarı vermeden ağzını kapatarak kuvvetle ıkınır. Ikınırken, çeneyi göğse dayayarak bütün gücüyle makatına doğru ıkınarak bebeği iter. Ikınma ağrı süresince devam etmeli, ağrı geçince ıkınmamalı ve gevşemeli ve bir dahaki ağrıya kadar enerji toplamalıdır. Bebeğin başı doğarken gebeye ıkınmaması söylenir, ancak ıkınma duygusu devam ediyor . Ikınmayı engellemek için ağız açılarak şiddetli bir biçimde kısa nefesler alıp verilir. aynı zamanda hekim bebeğin başının kontrollü bir biçimde anneden çıkmasını ve lüzumsuz yırtıklar oluşmamasını olanağı sağlar . Bebeğin başı doğduğunda huzurlu nefes alabilmesi için hekim veya hemşire bebeğin ağzını ve burnunu siler. Çocuk başı doğduğunda büyük ihtimalle yüzü yere doğrudur. Omuzların doğabilmesi için başını annenin sağ veya sol bacağına doğru çevirir. Bu dönüşten sonra hekim bebeğin başından tutup hafifçe çekerek bir omzunu, sonra başka omzunu çıkarır ve vücudunun tamamiyle doğmasını olanağı sağlar Doğumların tahmini % 95’inde çocuk başla gelir, kalanların büyük bölümünde ise makat gelişi vardır. Günümüzde önce doğum makat ise bebeğin normal doğumla doğmasına izin verilmemektedir. Nedeni Ise bebeğin vücudunda en iri ve sert olan kısmın yani başın huzurlu doğacağının garantisi olmadığından, bunun çocuğun vücudu çıktıktan sonra farkedilmesi yani başın takılması çocuğun zarar görmesine yol açabilir ve bir trajedi yaşanabilir. Dolayısı Ile makat doğumlarda bilhassa önce doğumsa kesinlikle sezeryan yapılmalıdır. Daha öncesinde doğumlu bayanlarda da makat gelişte baş takılma olasılığı az da olsa olabileceğinden makat gelişlerin pek çoğunda tekrardan sezeryan seçim edilmektedir. Bebek doğduğunda şuanda da göbek kordonu ile anneye bağlı kapasitededir . Doğum Esnasından sonra kordon hem anne , aynı zamanda çocuk aracılığıyla bağlanır ve ortadan kesilir. Çocuk bu andan itibaren özgür kişi olarak dünyadaki yerini alır.

Doğumun üçüncü Süreci

Genellikle bebeğin çıkışından sonra başlar ve tahmini on -30 dakika kadar sürer. Çocuğu ana rahminde besleyen uzuv olan plasentanın ve bebeğin içerisinde yer aldığı zarların çıkması ile tamamlanır. Plasenta çıktıktan sonra tam olup olmadığı kontrol edilir. Bu dönemdeki kasılmalar aynı zamanda plasentanın rahim (döl yatağı) duvarından ayrılması ile açılan kan damarlarının kapanmasına ve annenin daha çok kan kaybetmesine de engel olabilir . Büyük Ihtimalle sorunsuz ve ağrısız olarak tamamlanan bir aşamadır . Bu evrenin tamamlanmasıyla rahim (döl yatağı) ağzında ve harici bölümde yırtık olup olmadığı, kanama olup olmadığı kontrol edilir. Son olarak da hekim şayet , bebeğin çıkışını kolaylaştırmak ve düzensiz yırtıkları engellemek için epizyotomi denen kesiyi gerçekleştirdiyse bunu dikerek tamir eder ve anneyi dinlenmek üzere yatağına alır. Büyük Ihtimalle önce doğumların tamamına yakınında epizyotomi açılır ve dikilir.

 Normal Doğum izle

Henüz Yorum Yok