Erken Menopoz Belirtileri

 erken menopoz belirtileri, erken menopoz belirtileri uzman tv, erken menopoz belirtileri kadınlar kulübü, erken menopoz belirtileri ve yaşı, erken menopoz belirtisi, erken yaşta menopoz belirtileri, erken yaşta menopoz belirtileri nelerdir, erken yaş menopoz belirtileri, erken yaşta menopozun belirtileri, erken menopoz tedavisi, erken menopozda hamilelik, erken menopoz nedenleri, erken menopoz belirtileri nelerdir, erken menopoz bitkisel tedavi, erken menopozun nedenleri, erken menopozun zararları, erken menopoz sebepleri, erken menopoz tedavisinde kullanılan ilaçlar, erken menopoz tedavisi ibrahim saraçoğlu, erken menopoz tedavisi ahmet maranki, erken menopoz tedavisi bitkisel, erken menopoz tedavisi varmı, erken menopoz tedavisi nedir, erken menopoz tedavisi görenler, erken menopoz tedavisinin yan etkileri, erken menopozun tedavisi

erken menopoz belirtileri ve dedavisi

Erken Menopoz Kısırlık Yapıyor

Erken menopoz adet kanamalarının 35 yaşından öncesinde kesildiği durumlarda ortaya çıkan bir problemdir.

Erken menopozun ortaya çıkış nedeni nedir

Erken menopoz yumurtaların hızlı ve süratle tükenmesine yol açan bir sağlık sorunudur ve kısırlığa sebep olan bir hastalıktır. Erken menopoz ile karşın karşıya kalan bayanlarda naturel (doğal) yollardan hamilelik sağlanma ihtimali yoktur. Bu tür olaylarda yardım ve destekçi üreme tedavileri kullanılarak hamilelik oluşturulabilir.

Erken menopoza giren kadın adayları için öncelikli olarak ilaç tedavilerinden yararlanılır. Eğer ilaç tedavileri ile hiçbir netice alınamaz ise tek çare olarak tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Erken menopoz vakalarında tüp bebek tedavisi ile oldukça başarılı neticeler elde edilerek hamilelik sağlanabilir.

Cerrahi işlemler sonrası yumurtalıkların alınması

Bazı sağlık sorunlarına ilişkin olarak alınan yumurtalıklar erken menopoz girmek için bir etken olabilir . Ayrıca cerrahi girişimler nedeniyle yumurtalıklarda ortaya çıkan hasarlar yine erken menopoza yol açabilir .

Genetik hastalıklar

Erken menopoza girme yaşı bayanın annesinin menopoza girme yaşı ile ilgili olarak gelişebilir. Kadın , teyze, kardeş eğer erken menopoza girmiş ise menopoz gelişme ihtimali daha yüksektir.

Yaşam tarzı

Sigara, içki ve başka zararlı maddelerin tüketimi erken menopozda etkili olmaktadır. Fakat bu tür etkenler tek başına bir etki sağlamaz. Yoğun stres , depresyon (bunalım) gibi faktörlerin birleşmesi ile erken menopoz tetiklenebilir.

Yardım Ve Destekçi üreme tedavileri ile bebek sahibi olmaya çalışan bireylerin yaşam tarzında bazı değişiklik yapması gerekir. Bilhassa tüp bebek tedavisi gören bir kadın adayının tedaviye başlamadan en az 3 ay öncesinde sigarayı bırakması ve tedavi boyunca da sigaradan uzak durması şarttır.

Kromozom bozuklukları

Kromozom bozukluğu olan bayanlarda yumurtalıklar daha çabuk tükenir ve bu sebeple erken menopoz ortaya çıkabilir. Kromozom bozukluğu kısırlığa yol açan en önemli faktörler arasında yer almaktadır .

Kanser tedavileri

Kanser hastalığı nedeniyle tedavide kullanılan radyoterapi ve kemoterapi alan, hasta olanların yumurtalıklarında hasar oluşabilir ve bu durum karşısında erken menopoz gelişebilir.

Erken Menopoz ve Tedavisi

Erken menopoz hastalığında hastalığın kendi kendine normale dönme şansı vardır. Aynı zamanda uygulanan tedavi yöntem ve metotları ile de sorun giderilebilir. Erken dönemde girilen menopozun en büyük zararı kemik erimesi ve kısırlığa neden olmasıdır.

Bu gibi sıkıntıları gidermek maksadı ile gereken önlemlerin alınması şarttır. Kısırlık sorunu ve kemik erimesi sorununa karşın vakit kaybetmeden derhal tedavi alternatiflerine yönelmek gerekir.

Ateş basması, kalp çarpıntısı, vajinal kuruluk, ruhsal dengenin bozulması erken menopoz bulguları arasında yer almaktadır . Bu gibi sorunlar karşında hormon tedavisi ile sorunlar çözülebilir.

Yumurta hücresinin kaybolması nedeniyle ortaya çıkan erken menopoz tanısında yumurta hücresinin azalması nedeniyle bayanın hamile kalabilmesi hemen hemen imkânsızdır. Diğer yardım ve destekçi üreme tedavileri ve tüp bebek tedavisi ile de pek başarı sağlanamaz.

 erken menopoz belirtileri, erken menopoz belirtileri uzman tv, erken menopoz belirtileri kadınlar kulübü, erken menopoz belirtileri ve yaşı, erken menopoz belirtisi, erken yaşta menopoz belirtileri, erken yaşta menopoz belirtileri nelerdir, erken yaş menopoz belirtileri, erken yaşta menopozun belirtileri, erken menopoz tedavisi, erken menopozda hamilelik, erken menopoz nedenleri, erken menopoz belirtileri nelerdir, erken menopoz bitkisel tedavi,

Henüz Yorum Yok