1. Birinci Trimester Dönemi

birinci trimester, 1. trimesterbirinci trimester dönemi, 1. trimester dönemi, birinci trimester ikili tarama testi,  1. trimester ikili tarama testi,  trimester kombine tarama testi, 1. trimester kombine tarama testi, birinci trimester ne demek, 1. trimester ne demek, birinci trimester kanamaları, 1. trimester kanamaları, birinci trimester beslenme, 1. trimester beslenme, birinci trimester ultrasonografisi, 1. trimester ultrasonografisi, birinci trimester ne zaman biter, 1. trimester ne zaman biter, birinci trimester tarama, 1. trimester tarama,

Hamilelik aşağı yukarı 40 hafta yani dokuz ay on gün sürer . Üçer aydan meydana gelen üç ayrı döneme (trimester) ayrılır. Son gerçekleşen menstrual döngünün önce günü ise hamileliğin başlangıcı kabul edilir.

Hafta Hafta 1. Birinci Trimester Dönemi

Birinci trimester hamileliğin önce 13 haftalık dönemini kapsar.

Gebeliğin 1. Haftası: Şuan Için hamileliğin başlamadığı aşamadır .

Hamileliğin 2. Haftası: hafif sancılar görülebilir. Büyük Ihtimalle ikinci haftanın nihayetinde (menstrual döngünün 12-14. günü ) yumurta yumurtalıktan fallopi tüpüne hareket eder. Bundan sonraki 1 – 2 gün içinde yumurta döllenmeye hazır duruma gelir.

Gebelikte 3. Haftası: Başlangıcında ise yumurta spermle döllenir ve yumurta B-hCG hormonu (Gebelik testlerinde bu hormonun değerleri izlenir) üretmeye başlar. Döllenen yumurta zigot ismini alır. Zigotta çabuk bölünmeler başlar ve implantasyon evresi gerçekleşir. Bu evre yapışma, tutunma ve içeri giriş olmak üzere üç bölümden oluşur. Bu evrede zigot tahmini 60 saat buna benzer bir zamanda uterusa ulaşır ve ona tutunur. Gebede şuan için hormonal farklılıklar gözlenmez.

Hamilelikte 4. Haftası: implantasyon dönemini kapsar. Bu dönemde akıntılar görülebilir. Gebede mide bulantısı başlayabilir. Sık idrar yapma, göğüs uçlarında hassaslaşma bulunabilir . Zigotta çabuk bölünmeler sürdürür . Plasenta oluşur, amniyotik sıvı ve embriyonun içinde barınacağı amniyotik kese oluşmaya başlar. Mukus tabakası rahim (döl yatağı) ağzını kapatır ve embriyo enfeksiyonlara karşı korunmuş olabilir . Bölünen zigottaki hücre grupları üç tabakaya ayrılır.

Dış tabakadan ten , saç, göz, diş minesi, tükürük bezi ve benzeri , merkez tabakadan iskelet, kas sistemi, böbrekler, üreter ve benzeri . iç tabakadan üretra, mesane, prostat, trakea, karaciğer, pankreas, kulak kanalı ve benzeri . ilerleyen dönemlerde gelişecektir. Bu haftanın sonundan itibaren gebelik testlerinden olumlu neticeler alınmaya başlayabilir. Zigotta kalp ve ilkel dolaşım sistemi, sinir sistemi, duyu organları oluşmaya başlar.

5 haftalık gebelik: bir takım hamilelerde bulantı hissi artabilir, iştahsızlık bulunabilir , göğüslerde dolgunluk hissedilebilir ve baş dönmesi görülebilir. Çocuk bu haftada ultrasondan tespit edilebilir. Susam tohumu büyüklüğünde ( 1 ,5-2mm) ve C harfi şeklindedir. Kas ve kemiğin ilkel yapısıyla göbek kordonu oluşmaya başlar. Ek Olarak bebekte kan dolaşımı ( dakika da 100-160 kalp atımı) başlamıştır.

6 haftalık hamilelik : değişmeye başlayan hormon seviyeleri sebebiyle duygusal dalgalanmalar yaşanabilir. Sık sık acıkma, uykusuzluk hissi , her çeşitli kokudan huzursuz olma, yorgunluk ve göğüslerde büyüme gözlenebilir. Plasenta gelişimine devam ediyor ve ilerleyen dönemlerde hormon salgılanmasını üstlenecektir. Çocuk is 5-6 mm’lik büyüklüğe ulaşmıştır. Bebekteki ana gelişmeler göz, burun ve kulakta olabilir . Gövde, kol ve bacaklarla iç organların oluşumu ağır ağır başlar. İlginç olan ise bebeğin bağırsaklarının karın boşluğunun haricinde göbek kordonu içinde oluşmaya başlamasıdır.

birinci trimester, 1. trimester, birinci trimester dönemi, 1. trimester dönemi,
1. birinci Trimester Dönemi

7 haftalık gebelikte : Bulantı, kusmanın yanında kabızlık da başlar. Kabızlık için öneriler ise bol sıvı kullanımı ve lifli gıdalarla beslenmedir. Bunların yanında hormon düzeylerinin değişiminden ve ciltte yağlanmadan dolayı yüzde sivilcelenmeler bulunabilir . Çocuk 9-11 mm boylarındadır. Yüzü şekillenmeye başlamıştır. Ek Olarak el, ayak parmak taslakları oluşmaya başlar. Beyin gelişimi başlar ve dolaşım sistemi daha kompleks duruma gelir (akciğerin oluşmaya başlaması buna benzer ). Bu dönemde egzersizlere başlanmalıdır. Bebeğin gelişimi için gerek olan olan folik asit alımına önem verilmelidir.

8 haftalık hamilelikte : Rahim (döl yatağı) büyümeye başlar dolayısıyla bel kalınlaşır. Karında büyüme şuan için belirgin olarak gözlenmez. Sık sık bel ağrıları hissedilebilir. Duygusal gelgitler yoğun olarak görülür ve ikinci trimesterde bunlar hafifleyecektir. Bu dönemde bebeğin boyu tahmini 10 -13 mm kadardır ve kemik taslakları oluşmaya devam ediyor ek olarak kol ve bacaklar gelişmeye başlamıştır. Dudak ve burun ayırt edilebilirken damak oluşumu bu haftanın nihayetinde başlayacaktır.

9. hafta gebelik : Gebede göğüs uçlarında büyüme ve hassaslaşma devam edebilir. Ciltte hassaslaşma görülür. Bu haftada kulak, dil , damak ve iris oluşumu ile gözlerde büyüme gözlenir. Gözler göz kapaklarıyla kapalıdır ve yirmi yedinci haftaya kadar açılmaz. Embriyonik kuyruk tamamen kaybolabilir. Dış cinsel organlar gelişmiştir ama daha birden çok hafta daha cinsiyet ayırt edilemez.

10. hafta hamilelik : Gebede bulantı hissi azalmaya başlar. Rahim (döl Yatağı) ve bel etrafında büyüme sürdürür . Bebekte organlar olması gerekli olan yerdedir ve gelişmesini sürdürmektedir. Karaciğer ve böbrek çalışmaya başlar, idrar üretilir. Çocuk bacak ve kollarını bükmeye başlar.

11. hafta gebelikte : Gebede duygusal gelgitler azalır ve gebe daha keyifli olabilir . Sivilceler ağır ağır yok olmaya başlar. Bebekte bir takım kemikler sertleşmeye başlar. Eller ve ayaklar belirgin şekil alır . Diş etlerinin altında diş tomurcukları görünmeye başlar.

12. hafta hamilelikte : Bulantı ve istifra (istifra (istifra (kusma))) sona erdiği için iştah adına gelir. Rahim (döl Yatağı) yukarı doğru hareket eder böylece mesane rahatlar ve idrara çıkma azalır. Göğüs uçları koyulaşır. Bebekte bu haftaki en hayret verici gelişme reflekslerdir. Çocuk parmağını açıp kapatmaya ve emmeye başlar. Yüzü birey yüzü şeklindedir ve gözleri başının ön bölümüne taşınmıştır, kulakları olması gerekli olan yerdedir.

gebeliğin 13. hafta : Birinci trimesterin son haftasıdır. Düşük riski erken hamileliğe yönelik çok yetersizdir . Çocuk bundan sonra 6-7 santimetre boylarında ve 20 gram ağırlığındadır. Bebeğin ufak parmaklarında parmak izleri oluşmaya başlar. Damar ve organlar ince deriden gözlenebilir. Şayet çocuk kızsa yumurtalıklarında iki milyondan çok yumurta vardır. Ek Olarak bu haftada bebeğin ses telleri oluşmaya başlar ve bebekte önce hareketler görülür.

 

Birinci Trimester Dönemi

ikinci Trimester Dönemi

üçüncü Trimester Dönemi

1 Yorumlar