Adet Düzensizliği Nedenleri

adet düzensizliği, uzman tv, adet düzensizliği nedenleri, adet düzensizliği nedenleri,  adet düzensizliği nedenleri ve sonuçları, uzmantv,  ve tedavisi, kadınlar kulübü,  adet düzensizliğinin nedenleri, adet düzensizliği gebelik,  nedeni nedir, sebebleri, adet düzensizliği belirtileri, adet düzensizliği ve akıntı, adet düzensizliği sonuçları, adet düzensizliği ne kadar sürer,

Adet düzensizliği deyimini kullanırken öncelikle normal adet kanamasını ve bunun meydana gelmesi için gerek olan koşulları tanımlamak ve teşhis gerekir. Normal bir Regl (adet kanaması) için gerek olan fiziksel kurallar şöyle özetlenebilir :

1 – Beyinden sağlıklı bir biçimde yumurtalıklara uyarım gelmesi,

2 – Bu uyarımın yumurtalıkları etkileyerek yumurtalıklardan kadınlık hormonu olan estrojen salımını ve yumurtlamayı sağlaması ve sonrasında ikinci mühim hormon olan progesteron hormonunu salgılaması

3 –  Adet kanaması için normal bir rahim (döl yatağı) ve genital sistem,

4 – Psikolojik olarak sağlıklı olma

Fizyolojik koşulların herhangi bir sebeple etkilenmesi sonucu meydana çıkan kanamalara düzensiz kanamalar adı verilir.

Genellikle 21 ila 35. gün aralarında düzenli olarak gerçekleşen ve 3 ila 7 gün devam eden kanamalar normal sınırlarda kabul edilebilir. Aşağı Yukarı kan kaybı ise bir adet çağında 35 ila 40 ml civarındadır. Bu da büyük ihtimalle gün içerisinde 3-5 pet olarak anlam edilebilir. Büyük Ihtimalle 80 ml’nin üzerindeki kanamalar anormal olarak değerlendirilir.

Ancak ölçü olarak kanamanın normal olup olmadığını tespit etmek aslına bakarsanız pratik değildir . Kan kaybını değerlendirirken titizlik sebebiyle kişiden kişiye değerlendirme farklılıkları objektif olmayı engellemektedir.

Adet Düzensizliği uzman tv Adet Düzensizliği Nedenleri Sebepleri Sonuçları
Adet Düzensizliği Nedenleri

ilk adet dönemi düzensizliği  ( Ergenlik Döneminde Adet düzensizlikleri)

İlk Regl (adet kanaması) kız çocuklarında aşağı yukarı 12 ila 13 yaşında görülür. İlk adetin görülmesiyle beraber genç kızlığa hamle atılır. Ancak hormonal sistemin olgunlaşması bir-iki yıl buna benzer bir zamanda tamamlandığından adetlerin bir bölümü ovulasyon (yumurtlama) olmadan gerçekleşir. Bu yüzden ergenlik çağında adet gecikmelerine ve/veya adetlerin normalden uzun sürmesine sık rastlanır. Ara Sıra bu dönemlerde düzensiz ve uzun devam eden kanamalar ilaçlarla tedaviyi gerektirecek kadar kuvvetli de bulunabilir .

İlk adetin 9 yaşından önce görülmesi halinde hormonal bir bozukluk söz konusu olabileceği buna benzer , 16 yaşına kadar adetin görülmemesi halinde hormonal bir bozukluk veya yapısal bir takım kusurlar da (kızlık zarının tam kapalı olması ve kanın akmasına izin vermemesi, genital organların olmaması buna benzer ) söz konusu bulunabilir . Buna Bağlı Olarak böyle bir vaziyette kesinlikle kapsamlı bir jinekolojik ölçümlendirme gerekir.

Doğurganlık – Yumurtlama Dönemi Düzensizliği

Ergenlik çağının belli bir aşamasından bu yana yumurtlama itinalı duruma gelir ve adetler de düzene girer. Bu dönem bayanın hamile kalabileceği aşamadır ve menopoza kadar sürdürür . Aslına Bakarsanız tedaviyi gerektiren ve kadınları jinekoloğa götüren düzensizlikler esas olarak bu dönemde gözlenir.

Adet düzensizlikleri; gecikmeler, ara kanamalar, adetin çok olması ve uzun sürmesi veya az olması ve az sürmesi biçiminde bulunabilir .
Spiral taşıyan bayanlarda kanama düzensizliği spiral takılmasından sonra meydana çıkmış ise bir takım doktorlar için ilk yaklaşım RIA’yı meydana çıkarmak bulunabilir ancak büyük ihtimalle ilk aylardan sonra kanamalar düzene girdiğinden diğer korunma seçenekleri de cazip görünmüyor ise spiralin çıkarılması konusunda çok da aceleci olmamak gerekir.

Bir Takım haplarla iyileştirme etmek bu dönemin atlatılmasını sağlayacaktır.
Bu dönemde en sık karşılaşılan ve büyük ihtimalle seyrek adet görme ile kendini gösteren mühim bir sıkıntı Polikistik yumurtalık (Polikistik Over) dediğimiz problemdir. Bu hastalıkta yumurta gelişiminin başladığı dönmede herhangi bir sebeple yavaşlaması veya duraklaması halinde yumurta gelişip çatlayacağı yerde bir kist oluşur ve çatlamadan kalır.

Bu durum her ay tekrarlar ve yumurtalıklardaki kist sayısı da artar. Bu tabloya erkeklik hormonu fazlalığına bağlı tüylenme, yüzde sivilcelenme, ek olarak kilogram fazlalığı da sık sık eşlik edebilir.

Ultrasonografi ile muayenede tipik bir yumurtalık görüntüsüne rastlanır. Tabiki bu kadınların hamile kalmalarında da sorunlar yaşanır, ve sık sık iyileştirme gerekir.

Bir özel kanama şekli de yumurtlama kanaması (siklus ortası kanama) dır. İki adetin ortasında yumurtlamayı takiben estrojende azalma sonucu olarak meydana gelen lekelenme tarzı kanamalardır. Kimi Zaman Regl (adet kanaması) kadar çok da bulunabilir .

Pek mühim bir sıkıntı değildir ve icabında o döneme has 1 ila2 muhtıra hormon desteği alınabilir. Adet öncesi lekelenme tarzında kanamalar büyük ihtimalle hormonal bir yetmezliğin göstergesi olduklarından adet öncesi dönemde başlayan ve 1 hafta veya 10 gün devam eden ilaç alımı gerektirebilirler.

 Konuya Tam Hakim Olmak İçin

 Adet Gecikmesi Konusunu Okyun

1 Yorumlar