6 Haftalık Gebelik Hamilelik

6 haftalık gebelik hamilelikuzman tv, gebeliğin 6. haftası, uzmantv, gebelikte 6. hafta, kadınlar kulübü,6 haftalık hamilelik gebelik,6.hafta annedeki değişiklikler, 6 haftalık anne karnındaki bebek gelişimi, 6 haftalık bebek, uzmantv, 6 haftralık bebek gelişimi, bebeğim 6 haftalık, 6 haftalık hamileyim, 6 haftalık gebeyim, 6 haftalık bebek görüntüsü, 6 haftalık kız bebek ultrason görüntüsü, 6 haftalık erkek bebek ultrason görüntüsü 6 haftalık ultrayon görüntüsü, bebek, gebeliğin, hamileliğin, gebe, gebe, video, izle, videosu, videolar, cinsel, normal doğum, anne, karnında, gelişimi, görünürmü, çocuk,

6. Hafta Bebeğiniz

Gebeliğin 6. haftasında bebeğiniz 2 ila 5 mm uzunluğunda olacaktır. Bebeğiniz tahmini bir mısır tanesi civarındadır.

6 Haftalık bebek Gelişimi

6. hafta bebeğiniz artık hızlı bir biçimde büyüyerek yavaş yavaş bir insan görünümüne benzemeye başladı. 6. haftada bebeğin gözlerinin etrafında koyu noktalar oluşmaya başlar ve bu da zamanla burun deliklerini oluşturur. Bebeğinizde bu haftada ince kol ve bacak filizleri oluşmaya başlar.

Gebeliğin 6. haftası bebeğinizin kalbi dakikada 100 ila 140 aralarında atar. Bu süreçte bebeğin kanı vücudunda dolaşır. Vajinal ultrason ile bebeğin kalp atışlarını görebilirsiniz.

Bebeğinizin reflekslere tepki vermeye başladığını ve hatta dokunuşlara yanıt verebileceğini biliyor muydunuz?  Bu süreçte bebeğin merkezi sinir sistemi gelişmektedir. Büyük ihtimalle bayanlar hamileliğin 20. haftasına kadar bebeğin hareketlerini net bir biçimde hissedemeseler bile aslında bebeğiniz  6. hafta itibari ile iyi bir biçimde hareket eder. Bir çok kadın gebeliğin 13. haftası itibari ile bebeğin ilk tekmelerini hissettiğini belirtmiştir.

6 Haftalık Gebelik Hamilelik

6. Hafta Anne Vücudundaki gelişmeler

6. hafta  kendiniz kilo artışı yaşadığınızı fark edebilirsiniz. Bazı kadınlar hamileliğin ilk trimester döneminde 2,5 kilogram  civarı bir kilo

alımı yaşar. Bir Takım kadınlarda ise bu ilk dönemde hiçbir kilo artışı görülmez (çoğunlukla ağır geçen erken rahatsızlıklarından nazaran ). Bu dönemde kilo kaybettiyseniz endişelenmeyin. Vücudunuzdaki ve bebeğinizdeki değişimler normal seyrinde devam edecektir.

Hamileliğin 6. haftasında hafif karın krampları yaşanabilir. Endişe verici belirtiler yaşarsanız, mutlaka doktorunuzla görüşün. Bazı kadınlar hamileliklerinin ilk dönemlerinde hafif sızlama ve kramp şikayetleri yaşarlar. Fakat kramp araştırılması gerekli olan bir belirti olabilir. Doktorunuzla görüşerek kendi endişelerinizi yok etmesine izin verin.

6 Haftalık Gebelik Hamilelik

6 haftalık bebek

6 Haftalık Vücudunuzdaki değişimler

Belinizin kalınlaşmaya başladığını fark edebilirsiniz. Pantolonlarınıza artık zor sığıyor olabilirsiniz. Hamilelik kıyafetlerini kullanmak için henüz erken olsa da bazı kadınlar hamileliğin ilk dönemlerinde bir iki beden büyük elbiseler kullanmakta. Genellikle hamileliğin 2. trimester dönemine kadar hamilelik kıyafeti alınmaz.

Hamileliğiniz ilerledikçe rahminiz de büyümeye devam edecektir. 6. hafta bebeğinizin büyüklüğü artık bir erik civarıdır. Göğüslerinizde ve bacaklarınızdaki damarlar daha belirgin olmaya başlar. Bir çok kadında göğüs hassasiyeti oluşur (gebeliğin ilerleyen haftalarında bu his kaybolur).  6. haftada meme başı çevresi de koyulaşmaya başlar.

Henüz çevrenizdekler hamileliğinizi fark etmemiş olsa da, artık kendinizi gerçek bir gebe gibi  hissetmeye başladığınız dönemdesiniz. Bebeğinizin gelişimine destek olmak için ilerleyen haftalarda  ola bildiğince dinlenmeye çalışın.

6 Haftalık Gebelik Hamilelik

Hafif vajinal kanama veya lekelenme

Gebeliğin herhangi bir sürecinde yaşanan vajinal kanama dikkat edilmesi gerekli olan bir husustur. 6. haftada lekelenme ise beklenen bir belirtidir. Lekelenme (çok hafif kanama, reglin son günündeki benzer ) yumurtanın yerleşmesi , cinsel birliktelik, düşük, dış gebelik veya enfeksiyon sebebiyle yaşanabilir. Lekelenmenin bir çok değişik sebebi olmasından dolayı lekelenme yaşadığınızda doktorunuza danışın.

6. hafta vajinal kanama yaşamanız durumunda doktorunuz ile irtibata geçmeniz tavsiye edilir. Doktorunuz fizik muayene, ultrason ve kan testi ile kanamanın hangi nedenlerden gerçekleştiğini değerlendirecektir.

Lekelenme genellikle normal bir belirti olup endişe verici bir durum değildir fakat sonradan üzülmektense, öncesinde doktorunuzla irtibata geçmeniz güzel olacaktır. Gebe kadınların bir çoğu 6. haftada kanama veya lekelenme yaşar.

Bayanların bir çoğu  düşük yaşar. Eğer ultrasonda bebeğinizin kalbi normal atıyorsa, gebeliğiniz muhtemelen sağlıklı bir şekilde devam ediyor anlamına gelir. Eğer kanamanız şiddetliyse ve herhangi bir ağrı şikayetiniz varsa fakat doktorunuza ulaşamadıysanız direkt Acil Servis’e gidin.

 

Hafta Hafta Gebelik Takibi