4 Aylık Gebelik Hamilelik

4 aylık bebek, uzman tv, 4 aylık gebelik, 4 aylık hamilek, 4 aylık bebek, 4 aylık hamileyim,  kadınlar kulübü, gebeliğin 4. ayında, gebelikte 4. ay, gelişimi, neler, yapar, anne karnında, beslenmesi, yemekleri, ne kadar emer, neden emmez, ne yer, videoları, gelişimi resmi, ultrason görüntüsü, karın, kaç hafta olur, cinsiyet, kadın kaç kilo alır, giyim, olanlar, belirtileri, midem yanıyor, nasıl yatmalıyım, egzersizleri, 4 aylık gebelik görüntüleri, 4 aylık gebelik görüntüsü, 4 aylık gebelik ultrason görüntüleri, 4 aylık gebelik ultrason, 4 aylık gebelik gelişimi, 4 aylık gebelik karın, 4 aylık gebelik uzman tv  x4 aylık gebelikte beslenme, 4 aylık gebelikte kanama, 4 aylık hamilelikte bebek gelişimi, 4 aylık hamilelik görüntüsü  x4 aylık hamilelik belirtileri, 4 aylık hamilelikte kaç kilo alınır, 4 aylık hamilelikte beslenme, 4 aylık hamilelik karnı, 4 aylık hamilelikte kasık ağrısı, 4 aylık hamilelikte kanama, aylık hamilelik ultrason, gebeliğin 4.ayında beslenme, gebeliğin 4. ayında kanama, gebeliğin 4.ayında kasık ağrısı, gebeliğin 4. ayında neler yenmeli  xgebeliğin 4. ayında cinsellik, gebeliğin 4.ayında nasıl beslenmeli, gebeliğin 4. ayında kahverengi akıntı  xgebeliğin 4.ayında mide yanması, gebeliğin 4.ayında kilo, hamilelikte 4 aylık bebek gelişimi, hamilelikte 4 aylık bebek  xhamilelikte 4.ay belirtileri, hamilelikte 4.ayda beslenme, hamilelikte 4 aylık bebek görüntüsü, hamilelikte 4 aylık bebek kilosu, hamilelikte 4.ay uzmantv, hamilelikte 4.ay bebek gelişimi, hamilelikte 4.ayda kanama

4 Aylık Gebelik Hamilelik Anne

Gebeliğin balayı ayları olarak bilinen 2. trimester dönemine girmiş bulunmaktasınız. Bu aylarda artık mide bulantıları, kusmalar yavaş yavaş geçtiği için anne eski enerjisine kavuşur. Folik asitinde sebep olabileceği , memelerde duyarlılık, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı, kabızlık gibi şikayetler devam edebilir. Yüzünüz ve vücudunuzda chloasma (gebelik maskesi) denilen lekelenmeler olabilir .

Doğumdan sonra spontane  (kendiliğinden) düzeleceği için endişelenmenize gerek yoktur.
Kilo artışlarınız artık başlar. Bu dönemlerde vücudunuzda çatlaklar oluşacaktır. Çatlak önleyici kremler, kakao yağı ya da badem yağı kullanmanız tavsiye edilir . Bacaklardaki toplardamarlar belirginleşerek varis oluşur.

Bu dönemlerde varis ve hemoroid gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Gerekirse varis çorapları giyebilir, yattığınız zaman bacaklarınızı kalbiniz düzeyine kadar yükselterek dinlenebilirsiniz. Tansiyonunuz düşebilir. İdrara sık çıkma olabilir . Bu dönemden bu yana annelerimizde cinsel dürtüler yeniden fazlalaşır.

Down Sendromu Üçlü Tarama Testi

16. ve 20. haftalarda Down Sendromu açısından önemli olan üçlü tarama testi yapılmalıdır. Üçlü tarama testi için anneden alınan kan testi neticeleri ve bebeğin baş çevresi ultrasonografide ölçülerek karşılaştırılır ve bebeğin Down Sendromu olma rizikosu (riski) belirlenir.

13 Haftalık Ultrason görüntüsü
13 Haftalık Ultrason görüntüsü

15 haftalık gebelik hamilelik, uzman tv 15 haftalık bebek, gebelikte, 15 haftalık hamilelik gebelik, uzmantv, gebeliğin 15. haftası, bebeğim 15 haftalık, 15 haftalık hamileyim, 15 haftalık gebeyim, 15 haftalık bebek görüntüsü, 15 haftalık kız bebek ultrason görüntüsü, 15 haftalık erkek bebek ultrason görüntüsü 15 haftalık ultrayon görüntüsü, bebek, gebeliğin, hamileliğin, gebe, gebe, video, izle, videosu, cinsel, normal doğum, ana, karnında, gelişimi, görünürmü, çocuk,
15 Haftalık Erkek Bebek Ultrason görüntüsü

16 Haftalık Kız Bebek Ultrason
16 Haftalık Kız Bebek Ultrason

4 Aylık Gebelik Hamilelik  Bebek Gelişimi

Bebeğiniz bu ayda 9 – 11,5 cm boyunda ve 100 gr. ağırlığındadır. Bebeğinizin yüzü birey yüzüne benzemeye başlamıştır. Gözleri, burnu ve kulakları artık yerli yerindedir. Karaciğerinden safra sıvısı salgılanabilir, pankreas bezinden insülin üretimi başlamıştır. Çocuk içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır ve oda amnion sıvısına karışır.

Bebeğinizin refleksleri gelişmiştir, kaşlarını çatabilir, gözlerini kısabilir, yüzünü ekşitebilir, çişini yapabilir ve büyük bir ihtimalle baş parmağını dahi emmeye başlayabilir. Cinsel uzuvları (organları) tamamen oluştukları için cinsiyet ayrımı ultrasonografi ile kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Tiroid bezi gelişmiş ve tiroid hormonları oluşmaya başlamıştır.

Bu dönemde lanugo dediğimiz renksiz olan minik tüyler doğumdan hemen önce dökülünceye kadar vücudun neredeyse hepsini kaplar. Ense uzar çene belirgin şekil alır . Artık bebeğiniz bir parmak izine sahiptir. Kemikleri sertleşemeye ve sağlamlaşmaya başlamıştır. Adele (kas) gelişimi güçlenerek devam etmektedir . El, kol ve bacak hareketleri biraz daha hızlanmıştır. Plasenta ve bebeğinizin boyu neredeyse bir fark yoktur .

C vitamini eksikliğinden ve damarlarınızdaki kan hacminin gebelik öncesine göre 2 kat artmasından ötürü burun kanamaları olabilir . Bazı anne olacaklar bu dönemde bebeğin hareketlerini hissedebilir. Bazen de barsakta gaz ya da karında adele (kas) seğirmesi gibi hareketleri çocuk hareketi gibi algılayabilirsiniz.

4 Aylık Gebelik Hamilelik

Gebelik döneminde bol bol sıvı tüketilmelidir. Günde en az 2 – 3 litre sıvı alınmasına özen gösterilmeldir. Gebelik döneminde bilinçsiz kullanılan ilaçlar hem bebeğinize, aynı zamanda sizlere sağlık açısından önemli zararlar verebilir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde sizlere uygun ilaçları önerecektir.
Hamilelikte demir ihtiyacı bebeğin ve annenin temel ihtiyaçlarındandır.

Gebelikte oluşan demir eksikliğine ilişkili kansızlıklar erken doğumlara, bebeğin düşük kilolu olmasına neden olabilir . Artan kanınızın oksijen taşıma kapasitesinin artmasını sağlamak , bebeğinizin doğumdan sonra kullanacağı demirin depolanmasından ötürü fazla miktarda demire ihtiyaç vardır. Demir bakımından zengin besinler yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerdir.

Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerden alınan demirden daha kolay bağırsaklardan emilir. Et yemeyen anne adaylarının aldıkları gıdalardaki demirin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmeleri gerekir. Protein, mineral ve vitamin ihtiyaçlarınızı karşılayan gıdalar tüketmelisiniz.

Belirli seviyede yürüyüş, hafif koşu, pilates gibi günlük egzersizlerin yanı sıra yoga yapmakta tavsiye edilmektedir.

4 aylık bebek, uzman tv, 4 aylık gebelik, 4 aylık hamilek, 4 aylık bebek, 4 aylık hamileyim,  kadınlar kulübü, gebeliğin 4. ayında, gebelikte 4. ay, gelişimi, neler, yapar, anne karnında, beslenmesi, yemekleri, ne kadar emer, neden emmez, ne yer, videoları, gelişimi resmi, ultrason görüntüsü, karın, kaç hafta olur, cinsiyet, kadın kaç kilo alır, giyim, olanlar, belirtileri, midem yanıyor, nasıl yatmalıyım,

Henüz Yorum Yok